Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 50 miles per 1 hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the unit rate for chocolate chip cookies is $0.25 per cookie, how much for 8 cookies?

Back

$2.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the missing value in the ratio 2:3 = ? : 12?

Back

The missing value is 8.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A dolphin swam for 4 hours at 30 miles per hour. How far did he go?

Back

120 miles

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of these is NOT a ratio? 6:9, 5 = 7, 3 to 4, 5/7

Back

5 = 7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?