Resource Math - 1st Semester Exam

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate in mathematics?
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the better buy: 8 juice boxes for $4.79 or 12 juice boxes for $6.59?
Back
12 juice boxes for $6.59 is the better buy.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: Ricky made $600 in two weeks. What is his weekly earnings?
Back
$300 per week.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: 3 footballs for $4.50 or 5 footballs for $8?
Back
3 footballs for $4.50 is the better deal.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the cost per calculator: 5 calculators for $140.
Back
$28 per calculator.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the cost per calculator: 9 calculators for $243.
Back
$27 per calculator.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Amount / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
7th Grade - Ratios, Unit Rates, and Proportions

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Ratio and Rate Problems

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
7.AR.3.2_Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Understanding Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Matho: Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio Flashcard 1

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios Unit Test

Flashcard
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade