Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

7.5 customers

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for calculating a rate?

Back

Rate = Quantity 1 / Quantity 2.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 130 miles in 2 hours, what is its speed in miles per hour?

Back

65 miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?