6.3E Multiplying and Dividing Fractions and decimals

6.3E Multiplying and Dividing Fractions and decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the area of a rectangle?

Back

Area = length × width.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a rectangular mirror has an area of 11 11/16 square feet and a width of 2 3/4 feet, how do you find the height?

Back

Height = Area ÷ Width.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the area of a sheet of printer paper that is 8.5 inches by 11 inches?

Back

Area = 8.5 inches × 11 inches = 93.5 square inches.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost of a trip based on distance and cost per mile?

Back

Cost = Distance × Cost per mile.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Joshua pays $2.25 per mile and travels 8.7 miles, how much does he pay?

Back

Cost = 8.7 miles × $2.25/mile = $19.58.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many parfaits can be made with 1/2 cup of yogurt if each parfait requires 1/8 cup?

Back

Number of parfaits = (1/2) ÷ (1/8) = 4.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost to ship 1 ounce if a package weighing 5.5 ounces costs $2.53 to ship?

Back

Cost per ounce = $2.53 ÷ 5.5 ounces = $0.46.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?