Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of a quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total amount by the number of units.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?
Back
$1.50 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of squares to circles if there are 12 squares and 6 circles?
Back
2 : 1.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a box of 35 diapers costs $6.99, what is the cost of one diaper?
Back
$0.20.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio means to reduce it to its lowest terms.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
REVIEW: Unit Rate & Tables

Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates Test

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade