Unit 4 Flashcard #1

Unit 4 Flashcard #1

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

How long would it take 12 people to go down the slide?

Back

2 min

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 225 pages read in 3 hours?

Back

75 pages read per 1 hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A bag of 18 oranges costs $6.30. What is the cost per orange?

Back

$0.35 per orange

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jorge drove 165 miles in 3 hours. What is the miles per hour traveled?

Back

55 miles per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?