
Unit 4 Flashcard #1

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
How long would it take 12 people to go down the slide?
Back
2 min
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 225 pages read in 3 hours?
Back
75 pages read per 1 hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A bag of 18 oranges costs $6.30. What is the cost per orange?
Back
$0.35 per orange
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jorge drove 165 miles in 3 hours. What is the miles per hour traveled?
Back
55 miles per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Customary Measurement Conversions

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Grade 7 | Unit 4 | Lesson 2: Ratios and Rates With Fractions | Practice Problems

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
7.AR.3.2_Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Warm up (Ratios/ Unit Rate/ Unit Rate with Fractions)

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade