
Chapter 6 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sales tax is __________ to the price.
Back
added
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
_________ are discounts offered by businesses in the form of tickets that are redeemed at the time of purchase.
Back
coupons
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
The price of an mp3 player is $149.99. The mp3 player was on sale for 20% off. Matt bought the mp3 player at the sale price and also had a rebate of $50. How much did Matt pay for the mp3 player?
Back
$69.99
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit rate?
Back
$0.65
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate sales tax?
Back
Sales Tax = Price × Tax Rate
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define unit rate.
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Calculating Total Purchase Prices

Flashcard
•
12th Grade - University
15 questions
real world math

Flashcard
•
11th - 12th Grade
15 questions
Mark-Up and Discount/Percent Word Problems

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
6-1 to 6-4 Review

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Virtual Fall 2024 Final Exam

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Car Vocab Flashcard

Flashcard
•
11th - 12th Grade
15 questions
Business Math and Financial Math Final Practice

Flashcard
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade