Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you pay $279 for 9 concert tickets, what is the cost per ticket?
Back
$31
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Back
$12
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?
Back
5 seats per row.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade