Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you pay $279 for 9 concert tickets, what is the cost per ticket?

Back

$31

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

Back

$12

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

Back

5 seats per row.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?