Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the top number by the bottom number.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 apples cost $6, what is the cost per apple?

Back

$0.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What unit should go on the bottom when finding speed in miles per hour?

Back

Hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for calculating unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pens cost $2, what is the cost per pen?

Back

$0.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?