Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
To find a unit rate, divide the top number by the bottom number.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 apples cost $6, what is the cost per apple?
Back
$0.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What unit should go on the bottom when finding speed in miles per hour?
Back
Hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the speed in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 pens cost $2, what is the cost per pen?
Back
$0.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade