Define unit price
Unit Rate observation

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Hard
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
how much one cost
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
When calculating Unit Price, money always goes on _____________ of the fraction
Back
top
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating unit rate?
Back
Unit Rate = Total Cost / Number of Items
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, what is the unit price per apple?
Back
$0.50 per apple
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How does understanding unit rates help in making purchasing decisions?
Back
It allows consumers to compare prices effectively.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
Back
30 miles per gallon
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportions Exit ticket

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Price and Comparison

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
ACT Word Problems

Flashcard
•
11th Grade
9 questions
Accounting Equation & Common Accounting Formulas

Flashcard
•
11th Grade
15 questions
Unit rate

Flashcard
•
8th - 11th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Ratio and Rates Review

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
19 questions
Naming Polygons

Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Prime Factorization

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Day 3 Equivalent Expressions Independent Practice

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Day 2 Independent Practice

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Geometry Final Review

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
3rd - 12th Grade
15 questions
Evaluating Piecewise Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Special Right Triangles

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Day 4 Systems of Equations Independent Practice

Quiz
•
9th - 12th Grade
13 questions
Factoring Trinomials

Quiz
•
9th - 11th Grade