Unit Rate observation

Flashcard
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define unit price
Back
how much one cost
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
When calculating Unit Price, money always goes on _____________ of the fraction
Back
top
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating unit rate?
Back
Unit Rate = Total Cost / Number of Items
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, what is the unit price per apple?
Back
$0.50 per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How does understanding unit rates help in making purchasing decisions?
Back
It allows consumers to compare prices effectively.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
Back
30 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Form 3 Chapter 3

Flashcard
•
9th - 10th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Ratio, Rate and proportion

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Flashcard
•
9th - 11th Grade
8 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
10th Grade
15 questions
7.4 Review

Flashcard
•
KG
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade