Open Up - Unit 2 6.RP.3

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are equivalent ratios?
Back
Ratios that are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 3 teaspoons of mustard seeds, 5 teaspoons of chili powder, and 1 teaspoon of salt, how many batches are represented by the diagram if it shows 9 teaspoons of mustard seeds, 15 teaspoons of chili powder, and 3 teaspoons of salt?
Back
3 batches.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Priya bought 12 eggs for $3. What is the unit price (cost per egg)?
Back
$0.25 per egg.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
In a fruit basket, there are 9 bananas, 4 apples, and 3 plums. What is the ratio of bananas to apples?
Back
9:4.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
4 movie tickets cost $48. What is the cost of 5 movie tickets?
Back
$60.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
4 movie tickets cost $48. What is the cost of 11 movie tickets?
Back
$132.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A comparison of two quantities.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, unit rates and percents with double number lines

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit 4: Test Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade