Open Up - Unit 2 6.RP.3

Open Up - Unit 2 6.RP.3

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What are equivalent ratios?

Back

Ratios that are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 3 teaspoons of mustard seeds, 5 teaspoons of chili powder, and 1 teaspoon of salt, how many batches are represented by the diagram if it shows 9 teaspoons of mustard seeds, 15 teaspoons of chili powder, and 3 teaspoons of salt?

Back

3 batches.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Priya bought 12 eggs for $3. What is the unit price (cost per egg)?

Back

$0.25 per egg.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

In a fruit basket, there are 9 bananas, 4 apples, and 3 plums. What is the ratio of bananas to apples?

Back

9:4.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

4 movie tickets cost $48. What is the cost of 5 movie tickets?

Back

$60.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

4 movie tickets cost $48. What is the cost of 11 movie tickets?

Back

$132.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?