Rates and Unit Rates - General Math

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if Elijah earns $200 for 8 hours of work?
Back
$25 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack jumps 40 times in 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Back
10 times per minute
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a rate with a denominator of one.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
Divide the total quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
6th 5-5 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade