Rates and Unit Rates - General Math

Rates and Unit Rates - General Math

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Elijah earns $200 for 8 hours of work?

Back

$25 per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jack jumps 40 times in 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?

Back

10 times per minute

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is a rate with a denominator of one.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the total quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?