What is a unit rate?
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity in the numerator by the quantity in the denominator.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?
Back
5 seats.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 3 hours?
Back
20 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade