If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be?
Final Review 4

Flashcard
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
3x + 2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
10 m = _____ mm
Back
10,000 mm
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the volume of this rectangular prism?
Back
24 cubic units
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the greatest common factor of 8 and 20?
Back
4
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating the area of a rectangle?
Back
Area = length × width
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating the volume of a rectangular prism?
Back
Volume = length × width × height
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit 5 Flashcard !

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Flashcard 3.2 - Geometric Proofs

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
2022-2023 Fall Semester Review

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Unit 4 Review

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Angle & Segment Proofs

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
SAS Triangle Congruence*

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
2024-2025 Fall Semester Final Geometry

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
POD VocabMult (Dec 12) ALL

Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
8 questions
Writing Equations from Verbal Descriptions

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Exponent Rules (SImple Laws of Exponents)

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Domain and Range

Quiz
•
9th Grade
25 questions
8.1-8.5 Polynomials Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Geometry Final Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Polynomial Operations Review

Quiz
•
9th Grade