Final Review 4

Final Review 4

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be?

Back

3x + 2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

10 m = _____ mm

Back

10,000 mm

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the volume of this rectangular prism?

Back

24 cubic units

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the greatest common factor of 8 and 20?

Back

4

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for calculating the area of a rectangle?

Back

Area = length × width

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for calculating the volume of a rectangular prism?

Back

Volume = length × width × height

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?