Rates and Ratios

Rates and Ratios

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b'.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if 15 hamburgers cost $75, the unit rate is $75 ÷ 15 = $5 per hamburger.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different kinds of quantities, such as speed (miles per hour) or price per item.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 bars of soap cost $5, how much do 8 bars cost?

Back

$10 (Since 8 bars is double the amount of 4 bars, the cost is also double: $5 x 2 = $10).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of students to basketballs if there are 35 students and 7 basketballs?

Back

5 to 1 (35 students ÷ 7 basketballs = 5).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 out of every 5 seeds will grow, how many seeds will grow if 40 seeds are planted?

Back

32 seeds (Using the ratio: 4/5 = x/40, solving gives x = 32).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price of 7 packages of Crayola Markers if one package costs $4?

Back

$28 (7 packages x $4 per package = $28).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?