Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $1, the unit rate is $0.33 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: $2.98 for 15 oz of Oreos or $2.50 for 14 oz of Chips Ahoy?

Back

Chips Ahoy is the better deal.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

Antonia can type 102 words per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost of 15 pizzas that cost $97.50?

Back

The unit cost is $6.50 per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ernie travels 195 miles in 3 hours, how far will he travel in 5 hours?

Back

Ernie will travel 325 miles in 5 hours.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can for $3.00?

Back

The 20 ounce can is the better buy.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?