Unit Rates Retest

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $1, the unit rate is $0.33 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: $2.98 for 15 oz of Oreos or $2.50 for 14 oz of Chips Ahoy?
Back
Chips Ahoy is the better deal.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
Antonia can type 102 words per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit cost of 15 pizzas that cost $97.50?
Back
The unit cost is $6.50 per pizza.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ernie travels 195 miles in 3 hours, how far will he travel in 5 hours?
Back
Ernie will travel 325 miles in 5 hours.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can for $3.00?
Back
The 20 ounce can is the better buy.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade