Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

Back

unit rate

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the cost for 5 ounces of yogurt is $2.50, what is the cost of 1 ounce of yogurt?

Back

$0.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Another name for equivalent ratios could be: ____________________________

Back

equivalent fractions

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is: ____________________________

Back

50 words per minute

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?

Back

$0.40

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define 'unit rate'.

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find a unit rate?

Back

Divide the first quantity by the second quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?