What is the unit rate in dollars per pound if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Chapter 6 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
Back
$8.64
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much TAX will Izzy pay on a computer that costs $1459.00 with a sales tax rate of 9%?
Back
$131.31
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much did Matt pay for an mp3 player originally priced at $149.99, with a 20% discount and a $50 rebate?
Back
$69.99
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sales tax is __________ to the price.
Back
added
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define 'unit rate'.
Back
A unit rate is a comparison of any two units of measure in which one of the terms is 1.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate sales tax?
Back
Sales Tax = Price × Sales Tax Rate.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit 6 Test Review: Consumer Math

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Sales Tax and Discount

Flashcard
•
University
14 questions
Mark ups and Discounts

Flashcard
•
11th Grade
15 questions
Math Modeling Midterm

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Chapter 6 Review

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
EOC Final Exam Review Fall 2024

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Q4 - Final Exam ** Dec- 2024

Flashcard
•
12th Grade - University
15 questions
Percent Word Problem Review Day 4

Flashcard
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities

Quiz
•
10th - 12th Grade