What is a unit price?
1/3/25 practice 2-1 Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The unit price is the cost for one item or one unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price of a product?
Back
To calculate the unit price, divide the total cost by the number of items. For example, if 8 bottles cost $4.00, the unit price is $4.00 ÷ 8 = $0.50.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can a ratio be expressed?
Back
A ratio can be expressed in three ways: as a fraction (1/2), with a colon (1:2), or with the word 'to' (1 to 2).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate that compares a quantity to one unit of another quantity, such as miles per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 92 miles are driven using 4 gallons of gas, the unit rate is 92 ÷ 4 = 23 miles per gallon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratio and Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade