Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you set up a proportion to solve a word problem?

Back

Identify the two ratios involved in the problem and set them equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 shirts cost $36, what is the cost of 1 shirt?

Back

$9.00

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of apples cost $0.90, how much does 1 pound cost?

Back

$0.30

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the total cost based on unit price?

Back

Total Cost = Unit Price × Quantity.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you can buy 4 bulbs for $8, how much would 16 bulbs cost?

Back

$32.00

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the missing value in a proportion?

Back

Cross-multiply and solve for the missing value.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?