Proportion Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion to solve a word problem?
Back
Identify the two ratios involved in the problem and set them equal to each other.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 shirts cost $36, what is the cost of 1 shirt?
Back
$9.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of apples cost $0.90, how much does 1 pound cost?
Back
$0.30
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total cost based on unit price?
Back
Total Cost = Unit Price × Quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you can buy 4 bulbs for $8, how much would 16 bulbs cost?
Back
$32.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the missing value in a proportion?
Back
Cross-multiply and solve for the missing value.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportions and Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportions Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade