Illustrative Math Algebra 1 Unit 2 Lessons 1 - 9

Illustrative Math Algebra 1 Unit 2 Lessons 1 - 9

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th - 9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation to find the cost of each book if Sandy had $173 and spent $12 after buying 7 books?

Back

7b + 12 = 173

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much did each book cost if Sandy had $173 and spent $12 after buying 7 books?

Back

$23

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write an equation to represent Sally's plan to walk 12 miles every week.

Back

y = 12x

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

In the equation 5d - 1 = 2d - 7, how do you move the variable to the left side?

Back

-2d from both sides of the equal sign

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation for the cost of renting a paddle boat with a $15 deposit and $2 per hour?

Back

y = 2x + 15

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define a variable in an equation.

Back

A symbol used to represent an unknown value.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean to isolate a variable in an equation?

Back

To manipulate the equation so that the variable is on one side and all other terms are on the other.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?