Illustrative Math Algebra 1 Unit 2 Lessons 1 - 9

Flashcard
•
Mathematics
•
8th - 9th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equation to find the cost of each book if Sandy had $173 and spent $12 after buying 7 books?
Back
7b + 12 = 173
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much did each book cost if Sandy had $173 and spent $12 after buying 7 books?
Back
$23
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write an equation to represent Sally's plan to walk 12 miles every week.
Back
y = 12x
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
In the equation 5d - 1 = 2d - 7, how do you move the variable to the left side?
Back
-2d from both sides of the equal sign
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equation for the cost of renting a paddle boat with a $15 deposit and $2 per hour?
Back
y = 2x + 15
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define a variable in an equation.
Back
A symbol used to represent an unknown value.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to isolate a variable in an equation?
Back
To manipulate the equation so that the variable is on one side and all other terms are on the other.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
ALG 1 EOC REVIEW

Flashcard
•
9th Grade
14 questions
Algebra 1 EOC Review

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Linear Word Problems

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
Linear Word Problems

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
Open Up Resources Unit 3 Review

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
Algebra 1 EOC review 1

Flashcard
•
8th - 9th Grade
13 questions
Literal Equations & More B

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Math 8 EOG Review 1

Flashcard
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade