Rates

Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a quantity per unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

7.5 customers.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it takes 4 quarts of paint to cover 560 square feet, how many quarts are needed to cover 140 square feet?

Back

1 quart.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?