Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
8th - 12th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a quantity per unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
7.5 customers.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it takes 4 quarts of paint to cover 560 square feet, how many quarts are needed to cover 140 square feet?
Back
1 quart.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
TOTD Dec 9

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Unit rate

Flashcard
•
8th - 11th Grade
15 questions
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Rates

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Unit 9

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Thursdays Homework

Flashcard
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Equations Opener

Quiz
•
11th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
6 questions
Maier - AMDM - Unit 1 - Quiz 1 - Estimation

Quiz
•
12th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade