What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the number of units of another item. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $2 ÷ 4 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it snowed 14 inches in 5 hours, what is the unit rate of snowfall per hour?
Back
2.8 inches per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which option is a better deal when comparing unit rates?
Back
Calculate the unit rate for each option and compare them. The option with the lower unit rate is the better deal.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If babysitting for 8 hours earns $72, what is the hourly rate?
Back
$72 ÷ 8 hours = $9 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maria flies 1,000 miles in 10 hours, how many miles does she fly in 1 hour?
Back
100 miles.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per ticket if the Williams family bought 4 concert tickets for $252?
Back
$63 per ticket.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade