Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is equal to one. It is often expressed as a quantity per one unit, such as miles per hour or dollars per item.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 6 books for $22, what is the unit rate in dollars per book?

Back

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

Back

50 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?