What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 4 hours of work, the unit rate is $5 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 miles driven in 3 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 3 hours = 20 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet.
Back
11 stamps per sheet.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the Unit Rate: 488 points for defeating 61 enemies.
Back
8 points per enemy.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?
Back
18 miles to 3 gallons.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
6th Grade Unit 3 3.0

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Optional Practice for 2.1-2.3 flashcard (7th)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
37 questions
Math 8 SOL Review

Quiz
•
8th Grade