Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the quantity. For example, if a bike rental costs $79.80 for 6 hours, the unit rate is $79.80 ÷ 6 = $13.30 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 books cost $7, how do you find the cost of one book?
Back
To find the cost of one book, divide the total cost by the number of books. So, $7 ÷ 5 = $1.40 per book.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
p = 54
Tags
CCSS.3.NF.A.3B
CCSS.4.NF.A.1
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
The formula to find a unit rate is: Unit Rate = Total Quantity / Total Cost.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Layla bought 3 soda cans for $2.55, how do you find the cost of one can?
Back
Divide the total cost by the number of cans: $2.55 ÷ 3 = $0.85 per can.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
m = 9
Tags
CCSS.3.NF.A.3A
CCSS.3.NF.A.3B
CCSS.4.NF.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade