Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Sandy Smith

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 8 dollars per pound or 33 miles per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equivalent rate of $9 per hour for 3 hours?

Back

$27 in 3 hours.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car drives 231 miles using 7 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?

Back

33 miles per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?