
Ratios and Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Wayground Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Express the ratio as a fraction in simplest form: 18 ounces to 3 cups
Back
6 to 1
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?
Back
18 minutes
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
In a school the ratio of girls to boys is 7 to 5. If there are 210 girls, how many boys are there?
Back
150 boys
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
In a school the ratio of boys to teachers is 15 to 1. If there are 150 boys, how many teachers are there?
Back
10 teachers
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
Is a comparison of two quantities.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A ratio that compares two quantities with different units.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?