Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 6 books for $22, the unit rate is the cost per book.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $22 for 6 books?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
The unit rate is 50 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per ticket if 6 movie tickets cost $30.00?
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $279 for 9 concert tickets?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference between a rate and a unit rate?
Back
A rate compares two different quantities, while a unit rate compares a quantity to one unit of another quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade