IM Grade 6 Unit 3 Review

IM Grade 6 Unit 3 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the conversion factor from ounces to kilograms?

Back

1 kg = 35 oz.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert ounces to kilograms?

Back

To convert ounces to kilograms, divide the number of ounces by 35.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Tyler has a baseball bat that weighs 28 ounces, how much does it weigh in kilograms?

Back

0.8 kg.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What percentage of students said hip-hop is their favorite music if 40% prefer it?

Back

40% of the students.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 100 sixth-grade students prefer hip-hop music, how many students are at the school?

Back

250 students.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pint if 3 pints of raspberries cost $12.00?

Back

$4 per pint.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost per item?

Back

Divide the total cost by the number of items.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?