Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to find a unit rate?

Back

Division.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a skydiver falls 144 feet in 3 seconds, how do you calculate the distance fallen per second?

Back

Divide 144 feet by 3 seconds to get 48 feet per second.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the price per gallon if you paid $15.00 for 6 gallons of gasoline?

Back

Divide $15.00 by 6 gallons to get $2.50 per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if a pump moves 42 gallons in 7 minutes?

Back

Divide 42 gallons by 7 minutes to get 6 gallons per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you travel 120 miles in 2 hours, what is your speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour (120 miles ÷ 2 hours).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?