Proportions-6th grade

Proportions-6th grade

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a missing value in a ratio table?

Back

To find a missing value in a ratio table, you can set up a proportion using the known values and solve for the unknown.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of hamburger meat cost $6, how much does 1 pound cost?

Back

$2 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of boys to girls if there are 12 boys and 8 girls?

Back

The ratio is 3 to 2.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the ratio of cats to dogs is 4 to 5, how many dogs are there if there are 16 cats?

Back

20 dogs.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if two ratios form a proportion?

Back

It means that the cross products of the ratios are equal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

Back

The ratio of flour to sugar is 2 to 3.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?