Ratios & Rates Flashcard

Ratios & Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities using division.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost per pound?

Back

Divide the total cost by the total weight. For example, $6 for 4 pounds is $6 ÷ 4 = $1.50 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Tim earns $50 for 5 hours, what is his rate of pay per hour?

Back

$50 ÷ 5 hours = $10 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jane earns $24 for 2 hours, what is her rate of pay per hour?

Back

$24 ÷ 2 hours = $12 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of 7 circles to 5 stars?

Back

7:5

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you compare rates of pay?

Back

Calculate the pay per hour for each person and compare the values.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jon can do 64 push-ups in 4 minutes, what is his rate of push-ups per minute?

Back

64 push-ups ÷ 4 minutes = 16 push-ups per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?