Ratios & Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A comparison of two quantities using division.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per pound?
Back
Divide the total cost by the total weight. For example, $6 for 4 pounds is $6 ÷ 4 = $1.50 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Tim earns $50 for 5 hours, what is his rate of pay per hour?
Back
$50 ÷ 5 hours = $10 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jane earns $24 for 2 hours, what is her rate of pay per hour?
Back
$24 ÷ 2 hours = $12 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of 7 circles to 5 stars?
Back
7:5
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you compare rates of pay?
Back
Calculate the pay per hour for each person and compare the values.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jon can do 64 push-ups in 4 minutes, what is his rate of push-ups per minute?
Back
64 push-ups ÷ 4 minutes = 16 push-ups per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
TOTD Dec 9

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Ratio and Rate Problems

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
7th Grade - Ratios, Unit Rates, and Proportions

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Topic 2 Review (3rd)

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit 4 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
74- Warm Up Accel- 12/19

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Concept 3 Review: Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade