Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 4 hours of work, the unit rate is $5 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 miles driven in 3 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 3 hours = 20 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet.

Back

11 stamps per sheet.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the Unit Rate: 488 points for defeating 61 enemies.

Back

8 points per enemy.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?

Back

18 miles to 3 gallons.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?