Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A special type of ratio that compares quantities with unlike units of measure.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate in which the comparison is to 1 unit.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 4 chocolate bars for $2.00, how much does one chocolate bar cost?

Back

$0.50 per bar.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Amy ran 18 miles in 3 days, what is her rate of running per day?

Back

6 miles per day.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Amount / Number of Units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?