Addition, Subtraction, Multiplication and Division

Flashcard
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A school has collected ₹1,40,000 from 56 students for the Prime Minister's relief fund. How much has each student paid?
Back
Each student paid ₹2,500.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many times 6 is 3600?
Back
3600 divided by 6 equals 600.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A box holds 20 packets of biscuits. Each packet has 12 biscuits. How many biscuits can be in 45 such boxes?
Back
There are 10,800 biscuits in 45 boxes.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Add the product of 11 and 11 to 125. What is the result?
Back
The result is 246.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
The cost of 5 pens is Rs. 545. What is the cost of each pen?
Back
Each pen costs Rs. 109.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is addition?
Back
Addition is the process of finding the total or sum by combining two or more numbers.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is subtraction?
Back
Subtraction is the process of finding the difference between two numbers by taking one away from the other.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Addition

Flashcard
•
KG
15 questions
Addition

Flashcard
•
KG
15 questions
Basic Addition

Flashcard
•
KG
15 questions
Addition and subtraction

Flashcard
•
KG
15 questions
Addition with pictures

Flashcard
•
KG
15 questions
Addition and Subtraction- Kindergarten Math

Flashcard
•
KG
15 questions
Subitizing Numbers 0-20 - Kinder

Flashcard
•
KG
15 questions
Addition With Objects

Flashcard
•
KG
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade