
Unit Rates & Fractional Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 40 jumping jacks in 1 minute, the unit rate is 40 jumping jacks per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of pages printed if a printer prints 24 pages in 15 minutes?
Back
The unit rate is 1.6 pages per minute, calculated as .
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a printer can print 24 pages in 15 minutes, how many pages can it print in 1 hour?
Back
The printer can print 96 pages in 1 hour, calculated as .
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of sit-ups if Niko completes 78 sit-ups in 2 minutes?
Back
The unit rate is 39 sit-ups per minute, calculated as .
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit cost of an item?
Back
To find the unit cost, divide the total cost by the total quantity. For example, if 5.5 pounds of almonds cost $20.90, the unit cost is .
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of dollars earned if Elijah earns $200 for 8 hours of work?
Back
The unit rate is $25 per hour, calculated as .
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?