Unit Rates & Fractional Unit Rates

Unit Rates & Fractional Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 40 jumping jacks in 1 minute, the unit rate is 40 jumping jacks per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of pages printed if a printer prints 24 pages in 15 minutes?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a printer can print 24 pages in 15 minutes, how many pages can it print in 1 hour?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of sit-ups if Niko completes 78 sit-ups in 2 minutes?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit cost of an item?

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of dollars earned if Elijah earns $200 for 8 hours of work?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?