Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. ...
  5. Unit Rates & Fractional Unit Rates
Unit Rates & Fractional Unit Rates

Unit Rates & Fractional Unit Rates

Assessment

Flashcard

•

Mathematics

•

6th - 8th Grade

•

Practice Problem

•

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 40 jumping jacks in 1 minute, the unit rate is 40 jumping jacks per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of pages printed if a printer prints 24 pages in 15 minutes?

Back

The unit rate is 1.6 pages per minute, calculated as 2415\frac{24}{15} .

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a printer can print 24 pages in 15 minutes, how many pages can it print in 1 hour?

Back

The printer can print 96 pages in 1 hour, calculated as 24 pages×4=96 pages24 \text{ pages} \times 4 = 96 \text{ pages} .

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of sit-ups if Niko completes 78 sit-ups in 2 minutes?

Back

The unit rate is 39 sit-ups per minute, calculated as 782\frac{78}{2} .

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit cost of an item?

Back

To find the unit cost, divide the total cost by the total quantity. For example, if 5.5 pounds of almonds cost $20.90, the unit cost is 20.905.5 dollars per pound\frac{20.90}{5.5} \text{ dollars per pound} .

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of dollars earned if Elijah earns $200 for 8 hours of work?

Back

The unit rate is $25 per hour, calculated as 2008\frac{200}{8} .

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?