Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What do you do to find the unit price?
Back
Divide the total price by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the amount of money owed at a store or restaurant?
Back
Bill
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price of mailing an item to you?
Back
Shipping
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the amount the price goes down when an item is on sale?
Back
Discount
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
When the price goes down, that item is on what?
Back
Sale
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What do you call the extra money given for service?
Back
Tip
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost of items before any discounts?
Back
Original Price
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Supply and Demand 3rd Grade

Flashcard
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Dollar Up!

Flashcard
•
KG - 5th Grade
15 questions
Money Math & More, 131

Flashcard
•
4th - 7th Grade
12 questions
Supply and Demand 3rd Grade

Flashcard
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Supply and Demand 3rd Grade

Flashcard
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Supply and Demand 3rd Grade

Flashcard
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade