Vocab: Consumer Math

Vocab: Consumer Math

Assessment

Flashcard

Mathematics

4th - 6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What do you do to find the unit price?

Back

Divide the total price by the number of units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the amount of money owed at a store or restaurant?

Back

Bill

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price of mailing an item to you?

Back

Shipping

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the amount the price goes down when an item is on sale?

Back

Discount

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

When the price goes down, that item is on what?

Back

Sale

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What do you call the extra money given for service?

Back

Tip

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of items before any discounts?

Back

Original Price

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?