What do you do to find the unit price?
Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Divide the total price by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the amount of money owed at a store or restaurant?
Back
Bill
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price of mailing an item to you?
Back
Shipping
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the amount the price goes down when an item is on sale?
Back
Discount
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
When the price goes down, that item is on what?
Back
Sale
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What do you call the extra money given for service?
Back
Tip
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost of items before any discounts?
Back
Original Price
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Weekly Math Review #7

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
5th Financial Literacy Vocab

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit prices and rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
12 questions
Supply and Demand 3rd Grade

Flashcard
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade