6.5B Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and then solve for the unknown variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 gallons of gasoline cost $16.80, what is the price per gallon?
Back
$4.20 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12-ounce bottle of shampoo lasts 16 weeks, how long will an 18-ounce bottle last?
Back
24 weeks.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cross-multiplication method?
Back
The cross-multiplication method involves multiplying the numerator of one ratio by the denominator of the other ratio.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the first step in solving a proportion?
Back
Identify the two ratios that are being compared.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3/4 = x/16, what is the value of x?
Back
x = 12.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Proportions Word Problems Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6.5B Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Word Problems Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade