7.4 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
KG
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the original price of the red dress before the discount?
Back
$80
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the percentage discount applied to the red dress?
Back
30%
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the new cost of the red dress after the discount?
Back
$56
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost Will spent for 3 pounds of granola?
Back
$3.75
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of granola in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the regular selling price of the Christmas tree?
Back
$200
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the percentage discount applied to the Christmas tree?
Back
60%
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Taxes, Tips, Markups, Discounts

Flashcard
•
7th - 8th Grade
14 questions
Mark ups and Discounts

Flashcard
•
11th Grade
14 questions
Tip, Tax and Discounts

Flashcard
•
8th Grade
11 questions
Math Flashcard (Percentages)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Discounts and Markups

Flashcard
•
7th Grade
8 questions
Markups & Discounts

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Single Percent Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
7 questions
Finding Discount & Original Price

Flashcard
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade