3rd Grade Math STAAR Review

3rd Grade Math STAAR Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

2nd - 5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is multiplication?

Back

Multiplication is a way to add the same number many times. For example, 3 times 4 means adding 3 four times: 3 + 3 + 3 + 3 = 12.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product in math?

Back

The product is the answer you get when you multiply two or more numbers together.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If each chair costs 5 dollars, how much do 4 chairs cost?

Back

4 chairs cost 20 dollars (5 dollars x 4 = 20 dollars).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What unit would you use to weigh a pencil?

Back

You would use grams to weigh a pencil.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What unit would you use to weigh a pet?

Back

You would use kilograms to weigh a pet.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the sum in math?

Back

The sum is the answer you get when you add two or more numbers together.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mark makes 10 kites and uses 5 yards of ribbon for each kite, how much ribbon does he need in total?

Back

Mark needs 50 yards of ribbon (10 kites x 5 yards = 50 yards).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?