What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 12 apples for $3, the unit rate is 12 apples ÷ 3 dollars = 4 apples per dollar.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, what is the cost of 1 apple?
Back
$0.50 (50 cents).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
Back
20 miles per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many ounces are in 3 pounds?
Back
48 ounces (since 1 pound = 16 ounces).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 2 cups of sugar for 4 servings, how much sugar is needed for 1 serving?
Back
0.5 cups (or 1/2 cup).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A runner completes 10 miles in 2 hours. What is the runner's speed in miles per hour?
Back
5 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate & Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Proportions Test Review

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Formal Study Guide

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade