Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 12 apples for $3, the unit rate is 12 apples ÷ 3 dollars = 4 apples per dollar.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 apples cost $2, what is the cost of 1 apple?

Back

$0.50 (50 cents).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?

Back

20 miles per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many ounces are in 3 pounds?

Back

48 ounces (since 1 pound = 16 ounces).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 2 cups of sugar for 4 servings, how much sugar is needed for 1 serving?

Back

0.5 cups (or 1/2 cup).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A runner completes 10 miles in 2 hours. What is the runner's speed in miles per hour?

Back

5 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?