Math 6 Unit 6 Review

Math 6 Unit 6 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate of a cheetah that runs 60 feet in 4 seconds?

Back

Unit rate = 60 feet / 4 seconds = 15 feet per second.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate of a gazelle that runs 100 feet in 8 seconds?

Back

Unit rate = 100 feet / 8 seconds = 12.5 feet per second.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per gallon if it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank?

Back

Price per gallon = $46.80 / 13 gallons = $3.60.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step to complete a ratio table?

Back

Identify the relationship between the two quantities in the ratio.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Are the ratios 10:15 and 20:30 equivalent?

Back

Yes, they are equivalent because both simplify to 2:3.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean for two ratios to be equivalent?

Back

Two ratios are equivalent if they represent the same relationship between numbers.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?