Math 6 Unit 6 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of a cheetah that runs 60 feet in 4 seconds?
Back
Unit rate = 60 feet / 4 seconds = 15 feet per second.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of a gazelle that runs 100 feet in 8 seconds?
Back
Unit rate = 100 feet / 8 seconds = 12.5 feet per second.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank?
Back
Price per gallon = $46.80 / 13 gallons = $3.60.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the first step to complete a ratio table?
Back
Identify the relationship between the two quantities in the ratio.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are the ratios 10:15 and 20:30 equivalent?
Back
Yes, they are equivalent because both simplify to 2:3.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean for two ratios to be equivalent?
Back
Two ratios are equivalent if they represent the same relationship between numbers.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 Unit 6 Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade