What is a unit rate?
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. For example, $12 per hour is a unit rate.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Identify the unit rate in the following: A car travels 120 miles in 5 hours. What is the unit rate?
Back
24 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is an example of a unit rate? $4 per candy bar, $60 for 5 hours of work, or 30 miles in 2 hours?
Back
$4 per candy bar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
To find a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 5 cups of flour for 2 dozens of cookies, what is the unit rate of flour per dozen cookies?
Back
2.5 cups of flour per dozen cookies.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT a unit rate? 10 miles per hour, 12 pages each minute, or 15 songs in 3 hours?
Back
15 songs in 3 hours.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a rate to a unit rate?
Back
Divide the numerator by the denominator to express it per one unit of the second quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Modeling Integer Addition

Lesson
•
7th Grade
20 questions
Unit 10 Study Guide: Exponents and Scientific Notation

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade