MOD1 Flashcard on Unit Rate

MOD1 Flashcard on Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. For example, $12 per hour is a unit rate.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Identify the unit rate in the following: A car travels 120 miles in 5 hours. What is the unit rate?

Back

24 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is an example of a unit rate? $4 per candy bar, $60 for 5 hours of work, or 30 miles in 2 hours?

Back

$4 per candy bar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 5 cups of flour for 2 dozens of cookies, what is the unit rate of flour per dozen cookies?

Back

2.5 cups of flour per dozen cookies.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a unit rate? 10 miles per hour, 12 pages each minute, or 15 songs in 3 hours?

Back

15 songs in 3 hours.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert a rate to a unit rate?

Back

Divide the numerator by the denominator to express it per one unit of the second quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?