
Unit Price
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit price?
Back
A unit price is the cost of a single unit of a product, allowing for easy comparison of prices.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
To calculate the unit price, divide the total price by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an example of a unit rate?
Back
An example of a unit rate is $3.18 for a slice of pizza.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 chocolate bars cost $2.00, what is the cost of one chocolate bar?
Back
$0.50 per bar.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does Ellie make per hour if she earned $45 for 6 hours of babysitting?
Back
$7.50 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: 2-ounce bottle of soap for $1.80 or 8-ounce bottle for $7.28?
Back
2-ounce bottle of soap for $1.80.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dozen doughnuts cost $3.00, what is the cost of one doughnut?
Back
$0.25 per doughnut.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?