

Understand Ratios and Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Virge Ramos
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a correct example of a unit rate?
Back
4$ per apple
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Back
10
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
88 students for 4 classes
How many students per class?
Back
22 students per class
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
Back
6 to 1
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of monkeys to bananas?
Back
4:5
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
Is a comparison of two quantities
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?