
Week 14: Lesson 1
Presentation
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Angela Irvin
Used 19+ times
FREE Resource
12 Slides • 10 Questions
1
Week 14: Lesson 1
Blue group will do this on Tuesday
Silver group will do this on Monday
2
3
Multiple Choice
Denny's is always very busy on Thanksgiving. If there are 140 people who want to eat at the same time and they are 23 empty tables, how many people need to sit at each table? How many people will be left without a place to sit?
There are enough tables. People can sit anywhere.
Each table will need to have 6 people and there will be 2 people left standing.
Each table will need to have 10 people and there won't be anyone leftover to stand.
Each table will hold 5 people and there will be 13 people leftover to stand.
4
5
Multiple Choice
You have a 50 pound bag of potatoes. If you divide that up among 12 people, how many pounds of potatoes would each person get? What would the remainder be?
11 pounds each with remainder of 2 pounds
46 pounds
Each person gets 4 pounds with a remainder of 2 pounds of potatoes.
12 no remainder
6
7
Multiple Choice
You need to bake enough pies to feed 45 people. If each pie has 8 slices, how many pies will you need? (Everybody gets one slice).
5
6
7
3
8
9
Multiple Choice
Dinner rolls come in packages of 12. You have 5 packages. How many people will be able to have 3 rolls?
2.0
20
14
5
10
First, you need to multiply 5 packages times 12 rolls in each package to find out there are 60 rolls. Then you divide 60 by 3 to equal 20.
11
Multiple Choice
One can of beans serves 4 people. If you have 32 people for dinner, how many cans of beans do you need?
9
28
7
8
12
13
Multiple Choice
Your turkey weighs 34 pounds. It costs .79 per pound. How much did you pay for the turkey?
$27.86
$26.86
$16.86
$2.68
14
15
Multiple Choice
You are going to buy 4 cans of corn. Each can cost $1.25. How much change will you get from a $5.00 bill?
$1.00
$3.75
$5.00
None. I have exactly the right amount of money.
16
17
Multiple Choice
All of the groceries for Thanksgiving dinner added up to $85.00. Everyone who came to eat donated $5.00 for their food. How many people needed to eat dinner to have enough money to pay for all of the groceries?
8
17
18
1.75
18
19
Multiple Choice
The neighbors are going to eat out. They told you they have a budget of $130.00 How much can each person spend if there are 8 people in the family?
$16.25 because the remainder of $2.00 would be divided up to equal $0.25 per person.
$1.625 because I need this many numbers after the decimal
$17.00 because we have to round up for restaurants
$11.00 because it works out evenly
20
21
Multiple Choice
You are going to buy 5 flower arrangements to decorate your dining area. Each one costs $7.49. What is your total for all 5 arrangements?
$374.50
$12.49
$35.00
$37.45
22
Week 14: Lesson 1
Blue group will do this on Tuesday
Silver group will do this on Monday
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 22
SLIDE
Similar Resources on Wayground
18 questions
Multiplication Estimation
Presentation
•
5th Grade
18 questions
Dividing Fractions
Presentation
•
5th Grade
19 questions
CH 3 - Lesson 3.3
Presentation
•
5th Grade
15 questions
Adding and Subtracting fractions
Presentation
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Presentation
•
5th Grade
17 questions
Order of Operations Intro
Presentation
•
5th Grade
17 questions
Volume
Presentation
•
5th Grade
16 questions
Decimals
Presentation
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Mastering Multiplication Facts 1-10
Quiz
•
5th Grade
10 questions
3 Digit by 2 Digit Multiplication
Quiz
•
5th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Multiplication Facts 1-12
Quiz
•
2nd - 5th Grade
15 questions
2 digit by 1 digit multiplication
Quiz
•
5th Grade