Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. Ratios And Rates
  5. Rates Lesson
Rates lesson

Rates lesson

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

7th Grade

•

Easy

•
CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Julianna Esposito

Used 11+ times

FREE Resource

4 Slides • 15 Questions

1

Rates and Unit Rates

Slide image

2

Open Ended

What is a rate?

¿Qué es una tarifa?

3

Open Ended

Where do we see rates?

¿Dónde vemos las tarifas?

4

Video

https://youtu.be/liW_ALj4Qj8

5

Rate

Tarifa

A comparison between two quantities in different units.

Una comparación entre dos cantidades en unidades diferentes.

6

Multiple Choice

Question image

What is a Ratio?

¿Qué es una relación?

1

Is a comparison of two quantities

2

To multiply two fractions

3

A number over another number

4

Two decimals that can be multiplied

7

Multiple Choice

Simplify the ratio of 35 : 14

Simplificar la relación de 35 : 14

1

5 : 2

2

2 : 5

3

3 : 1

4

35: 14

8

Multiple Choice

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Una tarifa unitaria es una velocidad en la que la unidad en el denominador es:

1

1

2

3

3

2

9

Multiple Choice

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Gastaré $3.75 por 3 libras de granola. ¿Cuál es su tarifa unitaria en dólares por libra?

1

$2.50 per pound

2

$1.25 per pound

3

$3 per pound

10

Open Ended

What would the ratio be for this problem?

¿Cuál sería la relación para este problema?

11

Multiple Choice

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Una tienda tiene 120 clientes en 6 horas. ¿Cuál es la tarifa unitaria en los clientes por hora?

1

16 customers per hour

2

12 customers per hour

3

20 customers per hour

12

Open Ended

What would the ratio be for this problem?

¿Cuál sería la relación para este problema?

13

Multiple Choice

It snowed 20 inches in 5 hours. What is the unit rate of inches per hour?

Nevó 20 pulgadas en 5 horas. ¿Cuál es la velocidad unitaria de pulgadas por hora?

1

0.25 inches per hour

2

100 inches per hour

3

25 inches per hour

4

4 inches per hour

14

Open Ended

What would the ratio be for this problem?

¿Cuál sería la relación para este problema?

15

Multiple Choice

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Elías gana $200 por 8 horas de trabajo. ¿Cuál es la tarifa unitaria (en dólares por hora)?

1

$50 per hour

2

$12 per hour

3

$192 per hour

4

$25 per hour

16

Open Ended

What would the ratio be for this problem?

¿Cuál sería la relación para este problema?

17

Multiple Choice

True or False: A Rate is a ratio but a ratio isn't always a rate.

1

True

2

False

18

True

Cierto

A rate can always be a ratio of the value over 1, but not all ratios are a value over 1.

Remember, a rate is always a value over 1.

Una tasa siempre puede ser una relación del valor superior a 1, pero no todas las relaciones son un valor superior a 1.

Recuerde, una tasa es siempre un valor superior a 1.

19

Open Ended

In your own words, what is a rate? Why are rates important?

En sus propias palabras, ¿qué es una tasa? ¿Por qué son importantes las tarifas?

pattern-tertiary

Rates and Unit Rates

Slide image

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 19

SLIDE