
T3: Finding Unit Rate
Presentation
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Julie Crenshaw
Used 5+ times
FREE Resource
2 Slides • 4 Questions
1
T3: Finding Unit Rate
Watch Ms. Crenshaw's video on the next slide for a 3 minute review of this target before completing the retake questions.
You SHOULD use a calculator for this target.
2
3
Multiple Choice
4
Multiple Choice
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
5
Multiple Choice
6
Multiple Choice
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:
A 20-lb bag for $23.44
An 8-lb bag for $9.88
A 40-lb bag for $49.00
Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?
The 8-lb bag
The 20-lb bag
The 40-lb bag
I have a cat
T3: Finding Unit Rate
Watch Ms. Crenshaw's video on the next slide for a 3 minute review of this target before completing the retake questions.
You SHOULD use a calculator for this target.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 6
SLIDE
Similar Resources on Wayground
5 questions
Unit Rate Lesson
Presentation
•
6th Grade
5 questions
Unit Rates
Presentation
•
6th Grade
5 questions
Unit Rate
Presentation
•
6th Grade
6 questions
4.8 Lesson Quiz
Presentation
•
6th Grade
6 questions
Order of Operations
Presentation
•
4th - 6th Grade
6 questions
Order of Operation
Presentation
•
4th - 6th Grade
7 questions
Journeys Lesson
Presentation
•
6th Grade
5 questions
Pecahan
Presentation
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Mastering Multiplication Facts 1-10
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
3 Digit by 2 Digit Multiplication
Quiz
•
5th Grade