Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. Unit Price
  5. Unit Prices
Unit prices

Unit prices

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

7th - 10th Grade

•

Hard

Created by

Karen Gray

Used 23+ times

FREE Resource

13 Slides • 13 Questions

1

Unit prices

and unit values

media

2

Unit prices

A unit price is just

how much for ONE item

media

3

Unit prices

All you have to do is divide

the PRICE by how many

media

4

Unit prices
media

5

Multiple Choice

Question image

If 5 books cost £7, how much for one book? (remember it's PRICE  ÷\div  how many)

1

£1.40

2

£1.30

3

£1.35

4

£1.20

6

Multiple Choice

Question image

If 3 cans cost £2.55, how much for one can? (remember it's PRICE  ÷\div  how many)

1

£0.85

2

£0.82

3

£0.78

4

£0.90

7

Multiple Choice

Question image

If 4 bags of sweets cost £7.20, how much for one bag? (remember it's PRICE  ÷\div  how many)

1

£1.80

2

£1.85

3

£1.95

4

£1.60

8

Fill in the Blanks

media image

If 5 plants cost £15.50


How much would 1 plant cost?

Type answer...

9

Fill in the Blanks

media image

If 3 pots of paint cost £10.80


How much would one pot of paint cost?

Type answer...

10

Unit values

sometimes you are not asked about price, instead you are asked about things like weight, or how many

media

11

Unit values

you just do this the same way

by DIVIDING

media

12

Unit values
media

13

Unit values
media

14

Unit values

Here we need to work out how many biscuits in 1 packet




media

15

Unit values
media

16

Unit values
media

17

REMEMBER

always DIVIDE by the number of things

18

Multiple Choice

Question image

If 5 books weigh 7kg, how much does ONE book weigh? (remember you  ÷\div    by how many books)

1

1.4kg

2

1.3kg

3

1.45kg

4

1.2kg

19

Multiple Choice

Question image

If 3 bags of sweets weigh 375g, how much would 1 bag weigh? (remember you  ÷\div  by how many bags)

1

125g

2

135g

3

170g

4

105g

20

Multiple Choice

Question image

If 3 bags of sweets contain 135 sweets, how many sweets in one bag? (remember you  ÷\div  by how many bags)

1

45

2

35

3

27

4

105

21

Fill in the Blanks

media image

If 5 pots of paint contain 15 litres


How many litres in ONE pot?

Type answer...

22

Fill in the Blanks

If 5 buses can carry 300 people

How many people can 1 bus hold?

Type answer...

23

Fill in the Blanks

If 20 bricks weigh 44kg

How much does 1 brick weigh?

Type answer...

24

Fill in the Blanks

If 5 identical boxes contain 240 pins

How many pins are in 1 box?

Type answer...

25

Fill in the Blanks

If 4 bottles of juice hold 1320 ml

How much is in one bottle?

Type answer...

26

Well done

That's all you have to do

to work out unit values

media
pattern-tertiary
Unit prices

and unit values

media

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 26

SLIDE